Extracurricular Activities
 
 
WelcomeTeamsDepartmentsExtracurricular ActivitiesAthleticsOnline Resources
Dates and TimesClub Descriptions
 
   
 

 

Meeting Days and Times

Click HERE to view the Club & Activity Booklet.

 

ACTIVITY

SPONSOR

TIME

PLACE

DAY

AM Intramurals

PE Dept.

7:25 a.m. – 8:10 a.m.

Gym I

Monday – Friday

PM Intramurals Recreation

PE Dept.

2:50 p.m. – 4 p.m.

Gym I /Fitness Room

Monday – Thursday

Art & Mural Club

C. Smith

3 – 3:50 p.m.

213

Thursday

Chinese Yo-Yo Club

D. Chu

2:50 - 3:50 p.m.

Lower Cafe

Friday

Cooking Creations Club D. Pang 3 -3:50 p.m. 219 Tuesday
Debate Club D. Isaac 3 -3:50 p.m. 601 Monday

Earth Keepers Club

T. Hatten

3 – 3:50 p.m.

826

Wednesday

Gay Straight Alliance J. DiPalo, K. Krupala 3 - 3:50 p.m. 215 Tuesday
Greenhouse Club D. Elzer 3-3:50 211 Wednesday

GTV - Movie Club

 

E. Goltzer

2:50 – 3:50 p.m.

214

Thursday

Homework Center

D. Chu, H. Peretz

2:50 – 3:50 p.m.

622 - 624

Mon.- Thurs.

HTV News R. Zahn 7:30 - 8:30 a.m. Room 306 Monday - Friday
J-Pop/K-Pop Dance Club K. Hoshino 3-3:50 604 Thursday

LEGO Club

D. Moore

3-3:50 p.m.

405

Wednesday

Literary Magazine "Rebel Pen"

K. Kuhn, N. Marr

3 – 3:50 p.m.

620

Wednesday

Mag-Lev Club

R. Lane

3 - 3:50 p.m.

206

Wednesday

Makers Club C. Graybosch 3-3:50 709 Wednesday

Math Olympiads

S. Tanner

During 6EP Math Classes

803

Once a month from Nov-March

Math Team

D. Hodgson

3 - 3:50 p.m.

809

Thursday

Mindfulness Club D. Carroll, L. Cheng 3 - 3:50 p.m. 406 Thursday
Movie Making Club L. Nahoum 3 - 3:50 p.m. 627 Monday

Multicultural Club

D. Blanco

2:50 - 3:50 p.m.

Lower Cafe

Monday

Rebel Pops A. Schwartz 3 - 3:50 p.m. 309 Thursday
Robotics Club R. Lane, J. Ruvio 3 - 3:50 p.m. 207 Tuesday

S.A.D.D.

E. Goltzer, D. Elzer

2:50 - 3:50 p.m.

214

Third or Fourth Monday of each month

School Musical - "South Theatre Co."

G. Carras

3 - 6 p.m.

Auditorium

Jan - March

School Newspaper "Middleview"

K. Dervin, K. Klein

3 – 3:50 p.m.

806

Wednesday

Science Challenge

D. Caplain, D. Stanick

3 – 4 p.m.

822 & 828

Wednesday

Science Olympiads

R. Lane, D. Stanick

3 – 4 p.m.

822 & 828

Monday (added days as needed)

Sew Crafty E. Gaeta 3-3:50 216 Monday

Sight Singing Club

S. Willcox

3 – 4 p.m.

310

Friday

S.O. Community Action

M. Bazzani, K. Klein

3:05 – 4 p.m.

623

Tuesday

S.O. Government

J. D’Angelo / A. DeSiano

3 – 3:50 p.m.

608

Alternate Tuesdays

S.O. Service

F. Bua

Morning/Day/Night

Library

Varies

TESL Yearbook

E. Piperno

Period 6 / After School

401

Varies

Theatre Workshop

G. Carras

3- 4 p.m.

Auditorium

Tuesday

Yearbook Genesis

A. Gerber

3-3:50

605

Varies

Yearbook Photography

D.Elzer

3-3:50 p.m. Before school/lunch periods

211

As Needed

 
 
Great Neck Public Schools
Page last updated 09/08/2017