Tri-M Music Honor Society Chapter 2605

  • Established October 18, 1995

    The dual aims of the International Tri-M Music Honor Society are to foster greater interest in band, orchestral and choral performance and to encourage wider opportunities for personal music expression and service in the school and community.

     

    1995-2022 Chapter Sponsor-Joseph Rutkowski

     

    2021/2022

    Tri-M Chapter 2605 List of Activities 2021/2022

    PUBLISHED LIST

    https://docs.google.com/document/d/e/2PACX-1vQCmCpxaIFf7Y0Yp7nknT8wgI-TyxkyE9NVGZChFnbBiHYnvyCQt7pETzPBATqpL_0IOLZTFB-g4NMI/p

    Tri-M Chapter 2605 Report of Activities 2021/2022

    PUBLISHED REPORT

    https://docs.google.com/document/d/e/2PACX-1vRrybFWAtEadSO5I59Tu4Em0BWeIlHstcptn9KDbcF1NNxxfZw9u4dRapLNuj1_wpa1s-wLu0gSeCxR/p

    2022 Induction Ceremony

    1

    4

    5

    5

    4

    6

    5

    6

    6

    7

     

    Tri-M Chapter Welcomes New Members

    North High School Chapter 2605 of the Tri-M Music Honor Society inducted 19 new members who demonstrate scholarship, musicianship, and leadership. Distinguished guests, administrators, music faculty, students, and parents gathered together on April 25 for the first in-person Tri-M induction ceremony since 2019.

    The 2022 inductees to Tri-M Chapter 2605 are: Serena Askari, Stephany Barbu, Jack Brenner, Stanley Chan, Anna Goldman, Clara Goldman, Leila Hawa, Zachary Hyman, Justine Khadavi, Amitha Kumar, Hwi-On Lee, William Okin, Joshua Rafaeil, Tamas Smulovics, Daliah Segal, Shuyuan Julie Sun, Maverick Williams, Terra Wu, and Alex Zhuang.

    Student officers of Chapter 2605 extended Honorary Lifetime Memberships to four individuals for their support and outstanding contributions to the school’s music programs: music booster parent Nancy Notar Francesco, music booster parent/North Middle teacher Patti Crisafulli, music booster parent Maria Margiloff, and Francine Greenberg of the Great Neck Music Conservatory.

    The ceremony also included performances by violinist Tiantian Emily Wei; baritone Maverick Williams accompanied by teacher Dr. Pamela Levy on piano; and a duet by student teacher Raffi Froundjian on guitar with teacher Joseph Rutkowski on clarinet.

    Distinguished guests, including Board President Rebecca Sassouni, Superintendent Dr. Teresa Prendergast, North High Principal Dr. Dan Holtzman, and North Middle Principal Dr. Gerald Cozine, congratulated the new inductees and thanked the music faculty for imparting a love of music to all their students.

    At the conclusion of this year’s induction ceremony, Chapter 2605 faculty advisor/instrumental music teacher Joseph Rutkowski passed the advisorship on to Dr. Pamela Levy, fine and performing arts department chair/vocal music teacher, who will serve as the chapter advisor following Mr. Rutkowski’s retirement at the end of this school year.

    North High School Chapter 2605 and North Middle Junior Chapter 5695 encourage participation in music programs and service to the Great Neck community through a variety of endeavors, including performances at local nursing homes, children’s hospitals, and seasonal events.

    Chapter 2605 at North High boasts more than 25 years of outstanding service, including recognition as the National Association for Music Educators (NAfME) Chapter of the Year for the 2016–17 school year. The Chapter initiated several Skype sessions with students at the Afghanistan National Institute of Music (ANIM) in 2017, as well as weekly chamber music performances for the school community via Zoom throughout the pandemic.

    Page 1 of 2

    The Tri-M Music Honor Society, a program of NAfME, recognizes students for their efforts and accomplishments in music on the basis of musicianship, scholarship, character, leadership, and service to their school and community. The organization’s high standards serve to challenge students to greater efforts and achievements and to encourage the pursuit of excellence.

    Photo Caption

    NH-Tri-M-Honorary-Members

    (left to right, standing) Performing and Fine Arts Department Chair Dr. Pamela Levy, Tri-M advisor Joseph Rutkowski, current Tri-M chapter presidents David Zeng and Jonathan Kim (president Elizabeth Margiloff not pictured), North High Principal Dr. Dan Holtzman, and North Middle Principal Dr. Gerald Cozine congratulate this year’s Honorary Lifetime Membership recipients (seated) Nancy Notar Francesco, Patti Crisafulli, Maria Margiloff, and Francine Greenberg.

    The 26th Induction Ceremony of the

    TRI-M MUSIC HONOR SOCIETY

    The John L. Miller-Great Neck North High School Chapter 2605

    Monday, April 25, 2022 at 5:00 PM

    In Room 116 at North High

    Honoring

    Nancy Notar Francesco

    Patti Crisafulli

    Maria Margiloff

    Francine Greenberg

     

    Music Faculty

    Dr. Pamela Levy, Department Head and Choral Director

    Joseph Rutkowski, Tri-M Advisor

    Matthew Trinkwald NM Music Chair

    2021/2022 NH Music Booster Co-Presidents
    Douglas Brenner and Tommy Williams

    Treasurer

    Maria Margiloff

     

     

    2022/2023 Officer Applicants: 

    Alex Zhuang 

    Hwi-On Lee 

    Justine Khadavi 

    Leila Hawa 

    Serena Askari 

    Julie Sun 

    Tamas Smulovics 

    Terra Wu 

    William Okin 

    Jack Brenner 

    Stephany Barbu

    Joshua Rafaeil

    Maverick Williams

     

     

    2022/2023 Member Applicants: 

    Amitha Kumar 

    Anna Goldman 

    Clara Goldman 

    Daliah Segal 

    Hwi-On Lee 

    Justine Khadavi 

    Leila Hawa 

    Serena Askari 

    Tamas Smulovics 

    Terra Wu 

    William Okin 

    Julie Sun 

    Jack Brenner 

    Alex Zhuang

    Stephany Barbu

    Joshua Rafaeil

    Stanley Chan

    Zachary Hyman

    Maverick Williams



    Honorary Chapter 2605 Lifetime Members

     

    Naomi Schlessel (since 1996)

    Alma Whitney (since 1997)

    Shirley Samansky (since 1998)

    Shelley Sherman (since 1999)

    Elaine Bassik (since 1999)

    Dr. Arlette Sanders (since 2000)

    Dr. William Shine (since 2001)

    Dr. Fred Pereira (since 2002)

    Lisa Mevorach (since 2002)

    Susan Shine (since 2003)

    Frederick Ritter, Jr. (since 2003)

    Paula McNabb (since 2004)

    Cheryl Ross (since 2004)

    Sandy Ferguson (since 2004)

    Sandy Cadieu (since 2004)

    Jill Segal (since 2004)

    Gail Gordon (since 2005)

    Donna-Sue Gary (since 2005)

    Grace Carpenter (since 2005)

    June Sykoff (since 2005)

    Angelo Sabatelli (since 2005)

    Prof. Leo Kraft (since 2005)

    Maestro Eugene Brusiloff (since 2005)

    Diane Spiro (since 2006)

    Laura Stern (since 2006)

    Debbie Tartell (since 2014)

    Bernie Kaplan (since 2018)

    Neil Saggerson  (since 2018)

    Roger Ames  (since 2018)

    Dr. Janine Robinson  (since 2018)

    Amy Kempton  (since 2018)

    Karen Lee  (since 2018)

    BOE President Barbara Berkowitz (2019)

    Rebecca Sassouni  (2019)

    Donna Peirez  (2019)

    Former BOE VP Larry Gross  (2019)

    Donald Ashkenase  (2019)

    Jeffrey Shi  (2019)

    Dr. Sheila Terens  (2019)

    Patricia Hugo (2021)

    Dr. Daniel Krauz (2021)

    Susan Babkes (2021)



    Past Officers of Chapter 2605

     

    1995/96

    Michael Bosworth and Christopher Hugo..Co-Presidents

    Yve Ludwig.......Secretary

    Benjamin Handler.......Treasurer

     

    1996/97

    Erica Strickon, Jaron Argiz..Co-Presidents

    Michael Bassik..Vice President

    Warren Young...Secretary

    Leighna Kim...Treasurer

    Matthew Pereira...Historian

     

    1997/98

    Michael McNabb, Daniel Diamond..Co-Presidents

    Matthew Pereira..Vice President

    Debbie Lui........Secretary

    Melissa Yardeni.......Treasurer

    Laura Kahn.....Historian

     

    1998/99

    Melissa Yardeni and Matthew Pereira .....Co-Presidents

    Alex Segal.........Vice President

    Charles Cadieu........Secretary

    Sean-Avram Carpenter.......Treasurer

    Jessica Myers......Historian

     

    1999/2000

    Alex Segal and Charles Cadieu .....Co-Presidents

    Danah Albaum and Yumi Sagiuchi.........Vice Presidents

    Amy Katz........Secretary

    Michael Irani.......Treasurer

    Matthew Henick......Historian

    Kerry Cooperman and Daniel Bassiri.....S.O. Representatives

     

    2000/2001

    Yumi Sagiuchi and Danah Albaum .....Co-Presidents

    Amy Katz, Gabrielle Sykoff and  Matthew Henick .........Vice Presidents

    Kerry Cooperman ........Secretary

    Michael Irani .......Treasurer

    Greer Ferguson and Lauren-Sarah Carpenter ......Historians

    Sean Sperber, Rebecca Gordon .........S.O. Representatives

     

    2001/2002

    Greer Ferguson and Lauren-Sarah Carpenter .....Co-Presidents

    Craig Convissar  .........Vice President

    Rebecca Gordon........Secretary

    Kerry Cooperman Ian Cadieu.......Treasurers

    Josh Goldman and David-Aaron Carpenter ......Historians

    Katie McNabb and Seth Shapiro .........S.O. Representatives

     

    2002/2003

    Joshua Goldman and David-Aaron Carpenter .....Co-Presidents

    Seth Bronheim and Seth Shapiro  .........Vice President

    Jenna Sykoff and Marisa Taney........Secretaries

    Genelle Taney.......Treasurer

    Robert Shames and Jonathan Birnbaum ......Historians

    Minjoo Na and Lisa Gary .........S.O. Representatives

     

    2003./2004

    David-Aaron Carpenter and Dana Sperber .....Co-Presidents

    Robert Shames and Seth Shapiro  .........Vice Presidents

    Jenna Sykoff........Secretary

    Marisa Taney.......Treasurer

    Minjoo Na and Lisa Gary ......Historians

    Gabrielle Aiuto, Sha-har Admoni and Jonathan Birnbaum.........S.O. Representatives

    Deputy Officers: David Gordon, Sara Choit,

    Sha-har Admoni

     

    2004/2005

    Dana Sperber..President

    Marisa Taney, Minjoo Na, Gabriel Pomerantz..Co-Presidents

    Sha-har Admoni and David Gordon..Vice Presidents

    Lisa Gary, Christopher Chen, Raphael Zack..Secretaries

    Juliana Taney, Yasmine Meyer..Treasurers

    Kathleen Rios, Sara Choit, Jessica Wu..Historians

    Julie Hersh, Laura Chen..S.O. Representatives

     

    2005/2006

    Jessica Wu, Juliana Taney, Gabriel Pomerantz..Co-Presidents

    Julie Hersh, Laura Chen..Vice Presidents

    Kathleen Rios, Laura Birnbaum..Secretaries

    Debbie Yee, Steven Chartan..Treasurers

    Jacqueline Tartell, Steven Cohen, Noa Albaum..Historians

    Daniel Navo, Julia Mann, Barry Dynkin..S.O. Representatives

     

    2006/2007

    Juliana Taney, Debbie Yee, Laura Birnbaum Co-Presidents

    Steven Cohen, Yoko Haga, Karen Lin  Vice Presidents

    Jordana Schacht-Levine, Nadav Levy, Jackie Tartell  Secretaries

    Karen Kupferberg, Eve Rotman  Treasurers

    Sari Levy, Jonathan Yousefzadeh, Susan Park  Historian

    Barry Dynkin, Jason Yousefzadeh, Sean Lee  S. O. Representatives

    Cole Diamond, Maya Hodes, Brian Bassiri  Deputy Officers

     

    2007/2008

    Presidents: Karen Lin, Karen Kupferberg, Steven Cohen, Yoko Haga

    Vice Presidents: Jonathan Yousefzadeh, Nadav Levy, Susan Park, Jordana Schacht-Levine

    Secretaries:  Sari Levy, Kyu Won Kim

    Treasurers: Kate Chartan,  Joan Lee

    Historians: Danny Katz, Harris Tartell, Cole Diamond

    SO Representatives:  Sam Panzer

     

    2008/09 Officers

    Presidents: Harris Tartell, Cole Diamond, Kyu Won Kim

    Vice Presidents: Sari Levy, Joan Lee, Kate Chartan

    SO Representative: Danny Katz,  Richard Goldring, Jessica Fogel, Mohit Mansukhani, Matthew Shore

    Treasurers: Justin Yousefzadeh, Soonsung Park, Ilana Pomerantz

    Secretaries: Sydney Rotman, Alex Yee, Jeremy Gilston, Maria Angelidis

    Historians: Tamar Panzer, Harry Chiang, Jenny Hersh

     

    2009/2010 Officers

    Presidents: Harris Tartell, Joan Lee, Matthew Shore, Richard Goldring

    Vice Presidents: Jeremy Gilston, Zoe Schacht-Levine, Sydney Rotman, Claire Leibowicz

    SO Representative: Danny Katz, Mohit Mansukhani,

    Treasurers: Soonsung Park, Matthew Peterson, Alison Freudman

    Secretaries: Alex Yee

    Historians: Jacob Mevorach, Eric Zhang

    2010/2011 Officers

    President: Matt Peterson

    Executive VP (In charge of Chapter of the Year File): Alison Freudman

    VP of Lincoln Center Relations: Claire Lebowicz

    VP for Pep Band and Community Service: Sydney Rotman

    VP of Vocal/Acting Activities: Laura Goldring

    VP of Music Organization: Maria Angelidis

    Music Organization Deputies: Arabelle Chafe, Timothy Park

    Head Treasurer: Soonsung Park

    Deputy Treasurers: Greg Pil, Simon Zhang

     

    2011/2012 Officers

    President: Matt Peterson

    Executive VP (In charge of Chapter of the Year File): Alison Freudman

    VP of Lincoln Center Relations: Claire Lebowicz

    VP of Vocal/Acting Activities: Laura Goldring

     

    2012/2013 Officers

    President: Blake Pittell

    VP-Leerone Hakami

    Secretary-Emily Gold

    Treasurer-David Elyaho

    Historian-Karishma Mansukhani

    SO rep: Blake Pittell

     

    2013/2014 Officers

    President: David Elyaho

    VP-Chris Angelidis

    Secretaries-Yulia Yeung, Emily Gold, Polina Pittell, Shaina Bakhshi

    Treasurer-Solomon Elyaho

    Historians-Brian Tehrani, Benjamin Lesser, Man Yung Hon, Cordelia Ding

    SO rep: David Elyaho

     

    2014/2015 Officers

    President: David Elyaho

    Co-VP-Yulia Yeung

    CO-Secretaries-Vanessa Kordmany, Lauren Goldsamt

    SO rep: David Elyaho

    Historian: Brian Tehrani

     

    2015/2016 Officers: President: Yulia Yueng; VP: Vanessa Kordmany, Lauren Goldsamt; Secretary: Judith Teboul; Treasurer: Joshua Nourilyelian; Motivation Speaker: Diana Kim; Historians: Elana Xu, Joshua Nourilyelian

     

    2016/2017 Officers:

    Zachary Lee, Vanessa Kordmany, Lauren Goldsamt, Co-Presidents

    Elana Xu, Keva Li, Isabel Yang, Co-VPs

    Michael Cohenmehr, Historian, Etan Sedaghatfar, Secretary

    Treasurer: Christopher Lu

     

    2017/2018 Officers:

    Co- Presidents Elana Xu, Keva Li, Isabel Yang

    Additional Berk Soykan, Christopher Lu, Amie Adjakple, Christopher Matos Suero, Daniel Itzkowitz, Aral Soykan, Michael Cohenmehr, Rachel You, Samuel Calto, Adam Tsou, Daniel Zeng, Kayla Yousefzadeh, Joshua Kim

     

    2018/2019 OFFICERS

    Co- President                           Molly Racsko

    Co- President                           Samuel Calto

    Co- President                           Christopher Lu

    Co- President                           Michael Cohenmehr

    VP for Web Scanning             Adam Tsou

    VP for Chap Year App           Amie Adjakple

    VP for Library System Transfer                                           Katherine Smolens

    VP for Woodwind Maintenacne                                           Madeline Yang

    VP for Brass Maintenance      Daniel Itzkowitz

    VP for Bass Maintentance       Alan Chau

    VP for Cello Maintenance       Daniel Choi

    VP for Video Recording System                                          Michael Cohenmehr

    VP for Viola Maintenance       Arabella Notar Francesco

    VP for Percussion Maintenance                                           Sabrina Schlusselberg

    VP for 218 Service                  Nina Phillips

    VP for Guidepost Articles       Omeed Tartak

    Treasurer                                 Daniel Zeng

    VP for Chapter Service           Kayla Yousefzadeh

    Public Relations Officer          Belle Lim

     

    2019/2020 Officers

    Madeline Yang                       Co-President

    Daniel Zeng                           Co-President

    Arabella Notar-Francesco         VP for Instrumental Music Library Excel File and Web Site

    Jonathan Moalemi                   VP for maintenance of brass instruments

    Mark Xu                               VP for viola maintenance

    Matthew Xu                           VP for violin maintenance

    Nina Phillips                          VP for Instrumental Music Library Excel File and Web Site

    Elizabeth Margiloff                 VP for viola maintenance

    Katherine Smolens                  VP for Instrumental Music Library Excel File and Web Site

    Cheongjun Oh                         VP for French horn maintenance

    Daniel Choi                            VP for cello maintenance

    Hani Kang                             VP for string bass maintenance

    Sabrina Schlusselberg               VP for percussion maintenance

    Lauren Murphy                      VP for percussion maintenance

    Albert Jan                             VP for video recording system

    Gregory Leung                       VP for video recording system

    Preston Chan                          VP for brass maintenance

    Christine Tiong                       VP for INSTRUMENT IDENTIFICATION

    Christopher Yang                    VP for Tri-M Dinner and Induction Ceremony Manager

    2020/2021

     

    2020/2021

    President:

    Katherine Smolens  (tasks include Google Sheets spreadsheet FORMULAS and Instrumental Music Library Excel File )

    Arabella Notar-Francesco (tasks include Google Sheets spreadsheet FORMULAS)

    Daniel Choi (tasks include cello maintenance and daily tuning)

    Hani Kang (tasks include bass maintenance and daily tuning)

    Jonathan Moalemi (tasks include brass maintenance)

    Lauren Murphy (tasks include percussion assignments and percussion maintenance)

    Nina Phillips (tasks include Instrumental Music Library Excel File and Web Site)

     

    Vice President:

    Albert Jan  VP for Instrumental Music Library Excel File and Web Site and Video Recording System

    Cheongjun Oh VP for maintenance of brass instruments

    Christopher Yang VP for Tri-M Dinner and Induction Ceremony Manager

    Elizabeth Margiloff VP for viola maintenance and daily tuning

    Greg Leung VP for Video Recording System

    Jack Brenner- VP of euphoniums

    Christine Tiong VP for INSTRUMENT IDENTIFICATION

    Jonathan Kim VP for Instrumental Music Library Excel File and Web Site and Video Recording System

    Preston Chan  VP for maintenance of brass instruments

    Sabrina Schlusselberg VP for percussion maintenance

    Sahar Tartak  VP for Tri-M Dinner and Induction Ceremony Manager

    Lucy Liu VP for Tri-M Dinner and Induction Ceremony Manager

    Kevin Khadavi - VP for Tri-M Dinner and Induction Ceremony Manager

     

    2021/2022 Officers

     

    Elizabeth Margiloff - Main President 

    David Zeng - Main President 

    Jonathan Kim - Main President 

    Christine Tiong - President of Tri-M Dinner and Induction Ceremony

    Christopher Yang - President of Choral Activities

    Kevin Khadavi - President of website and library organization

    Maverick Williams - President of scheduling and Tri-m Dinner planning

    Joshua Li – Co-President of Bass Maintenance

    Tamas Smulovics – Co-Vice President of Concert Programs

    Man Chun Anna Han - Co-Vice President of Viola Maintenance

    Hwi-On Lee - Co-Vice President of String Maintenance

    Mizuki Natsu  Co-Vice President of Cello Maintenance

    Alex Zhuang - Co-Vice President of Tri-M Dinner and Induction Ceremony

    Leila Hawa - Vice President of String Maintenance 

    Linda Li - Co-Vice President of Tri-M Dinner and Induction Ceremony

    William Okin - Co-Vice President of Tri-M Dinner and Induction Ceremony

    Terra Wu - Co-Vice President of Tri-m Point System

    Trinity Wu - Co-Vice President of Tri-m Point System

    Tiantian Wei - Co-Vice President of performances and additional concerts 

    Stephany Barbu - Vice President of outreach

    Stanley Chan - Co-Vice President of performances and additional concerts 

    Julie Sun - Vice President of Woodwind Maintenance 

    Sahar Tartak - Vice President of Event Planning

    Jonathan Moalemi - Vice President of publication and activities 

    Jack Brenner - Vice President of Euphonium Maintenance

    Su Qi Tian – Vice President of Library

    Ashley Dong – Vice President of Website

    Daliah Segal – Vice-President of Stage and Seating Management

    Amitha Kumar – Vice President of Documentation

     

     

    Past Activities 


    2016/2017
    https://docs.google.com/document/d/12JdYF_IkGh5FBj3U8W2TaRJv1-xIRaZtPX5roeFo3nc/pub
    LIST
    https://docs.google.com/document/d/1D2uq0sU96uVNFk1-rL6X9GUyI_hYI0-wZBRzfJipe0E/pub    

    REPORT
    https://docs.google.com/document/d/19wGDVaLp--vCQl_TO4baPxiaIoa7aDxGPHSK1_Y5dE0/pub


    2017/2018
    LIST for 2017/2018
    https://docs.google.com/document/d/e/2PACX-1vSqXFXLZl8xvZQk9smvOqOq9qvauLiwWP2KQBmpICLcDn2-hOtDIM5Hk-3rhBdOp3mzwdxebqFxjHJ-/p

    REPORT for 2017/2018
    https://docs.google.com/document/d/e/2PACX-1vSkERPZAz9jijI0OnwdjGG9L47ZvekbGWPuGuQZmTIH66lJ56gLXxyMOEaPiVp3urTYX1jy5Wx3XRAG/p


    2018/2019
    list
    https://docs.google.com/document/d/e/2PACX-1vS1_Tdetb0od632FzOK-ozXf2iFkk4F777Zls6gMDnarEcb9COmexPTnGNDdto9mPaOzUm3CZ1Hh9ww/p

    report
    https://docs.google.com/document/d/e/2PACX-1vQOtIuoKMPnrcpzgGMHGO-2jyyOHHSrQaQm8RuQwR4p9M-CzocNve4406xwOJ58BTHqqCmqb3x2vlgq/p


    2019/2020
    List
    https://docs.google.com/document/d/e/2PACX-1vQ08iXMgqKt9-fplBdU3smoKPdsijjGSdCuO2RrSRrPjYtr61YW87uWtHLIU5ILepV2l9aOz3M0LidI/p
    Report
    https://docs.google.com/document/d/e/2PACX-1vQY-tKpDgMHmG5V7-sfVyzsxiXZFmkHToFvycR9vo5yr_cHOzn5tNh5baRQ7zN3qZsAC-WS6omVFXhJ/p


    2020/2021
    LIST
    https://docs.google.com/document/d/e/2PACX-1vS0fIeHptBBYt3NPFnCkl5x4TeOPn9l69twXG7YazBlZP2v76FIK1TpA0DArmZHY6-I9ccdRElsKzsn/p

    REPORT
    https://docs.google.com/document/d/e/2PACX-1vSOB4Sjq2easNcoI3bj1FqDP-1Ski5S0sTPyAgRirRJzDGLy66Y3ZpenytiCGdDAt_umv2BVHaP0kjF/p

     

    OFFICERS

    Tri-m Members/Officers 2021-2022

    Members

    Mizuki Natsu

    Alex Zhuang

    Christine Tiong

    Chistorpher Yang

    Clara Goldman

    Hwi-on Lee

    Jack Brenner

    Jonathan Moalemi

    Joshua Rafael 

    Kajal Ramphul

    Kevin Khadavi 

    Leila Hawa

    Linda Li

    Maverick Williams

    Sahar Tartak

    Stanley Chan 

    Stephany Barbu

    Tiantian Wei

    Tricia Wu

    Trinity Wu

    Tyler Menker

    William Okin

    Julie Sun 

     

    Officers

    Elizabeth Margiloff - Main President 

    David Zeng - Main President 

    Jonathan Kim - Main President 

     

    Man Chun Anna Han- Co-President of Viola Maintenance

    Christine Tiong - President of Tri-M Dinner and Induction Ceremony

    Christopher Yang - President of Choral Activities

    Kevin Khadavi - President of website and library organization

    Maverick Williams - President of scheduling and Tri-m Dinner planning

     

    Hwi-On Lee  Co-Vice President of String Maintenance

    Mizuki Natsu  Co-Vice President of Cello Maintenance

    Alex Zhuang - Co-Vice President of Tri-M Dinner and Induction Ceremony

    Leila Hawa - Vice President of String Maintenance 

    Linda Li - Co-Vice President of Tri-M Dinner and Induction Ceremony

    William Okin - Co-Vice President of Tri-M Dinner and Induction Ceremony

    Tricia Wu - Co-Vice President of Tri-m Point System

    Trinity Wu - Co-Vice President of Tri-m Point System

    Tiantian Wei - Co-Vice President of performances and additional concerts 

    Stephany Barbu - Vice President of outreach

    Stanley Chan - Co-Vice President of performances and additional concerts 

    Julie Sun - Vice President of Woodwind Maintenance 

    Sahar Tartak - Vice President of Event Planning

    Jonathan Moalemi - Vice President of publication and activities 

    Jack Brenner - Vice President of Euphonium Maintenance

     

    2020/2021

    President:
    Katherine Smolens  (tasks include Google Sheets spreadsheet FORMULAS and Instrumental Music Library Excel File )
    Arabella Notar-Francesco (tasks include Google Sheets spreadsheet FORMULAS)
    Daniel Choi (tasks include cello maintenance and daily tuning)
    Hani Kang (tasks include bass maintenance and daily tuning)
    Jonathan Moalemi (tasks include brass maintenance)
    Lauren Murphy (tasks include percussion assignments and percussion maintenance)
    Nina Phillips (tasks include Instrumental Music Library Excel File and Web Site)

    Vice President:
    Albert Jan  VP for Instrumental Music Library Excel File and Web Site and Video Recording System
    Cheongjun Oh VP for maintenance of brass instruments
    Christopher Yang VP for Tri-M Dinner and Induction Ceremony Manager
    Elizabeth Margiloff VP for viola maintenance and daily tuning
    Greg Leung VP for Video Recording System
    Jack Brenner- VP of euphoniums
    Christine Tiong VP for INSTRUMENT IDENTIFICATION
    Jonathan Kim VP for Instrumental Music Library Excel File and Web Site and Video Recording System
    Preston Chan  VP for maintenance of brass instruments
    Sabrina Schlusselberg VP for percussion maintenance
    Sahar Tartak  VP for Tri-M Dinner and Induction Ceremony Manager
    Lucy Liu VP for Tri-M Dinner and Induction Ceremony Manager
    Kevin Khadavi - VP for Tri-M Dinner and Induction Ceremony Manager

     

    Tri-M Chapter 2605 2019/2020

     

    Chapter 2605 2019/2020  

    **

    Honorary Members

     

    Naomi Schlessel (since 1996)

    Alma Whitney (since 1997)

    Shirley Samansky (since 1998)

    Shelley Sherman (since 1999)

    Elaine Bassik (since 1999)

    Dr. Arlette Sanders (since 2000)

    Dr. William Shine (since 2001)

    Dr. Fred Pereira (since 2002)

    Lisa Mevorach (since 2002)

    Susan Shine (since 2003)

    Frederick Ritter, Jr. (since 2003)

    Paula McNabb (since 2004)

    Cheryl Ross (since 2004)

    Sandy Ferguson (since 2004)

    Sandy Cadieu (since 2004)

    Jill Segal (since 2004)

    Gail Gordon (since 2005)

    Donna-Sue Gary (since 2005)

    Grace Carpenter (since 2005)

    June Sykoff (since 2005)

    Angelo Sabatelli (since 2005)

    Prof. Leo Kraft (since 2005)

    Maestro Eugene Brusiloff (since 2005)

    Diane Spiro (since 2006)

    Laura Stern (since 2006)

    Debbie Tartell (since 2014)

    Bernie Kaplan (since 2018)

    Neil Saggerson  (since 2018)

    Roger Ames  (since 2018)

    Dr. Janine Robinson  (since 2018)

    Amy Kempton  (since 2018)

    Karen Lee  (since 2018)

    BOE President Barbara Berkowitz (2019)
    Rebecca Sassouni  (2019)
    Donna Peirez  (2019)
    Former BOE VP Larry Gross  (2019)
    Donald Ashkenase  (2019)
    Jeffrey Shi  (2019)

    Dr. Sheila Terens  (2019)

     

     

     

    =

    =

    Past Officers of Chapter 2605

    1995/96

    Michael Bosworth and Christopher Hugo..Co-Presidents

    Yve Ludwig.......Secretary

    Benjamin Handler.......Treasurer

     

    1996/97

    Erica Strickon, Jaron Argiz..Co-Presidents

    Michael Bassik..Vice President

    Warren Young...Secretary

    Leighna Kim...Treasurer

    Matthew Pereira...Historian

     

    1997/98

    Michael McNabb, Daniel Diamond..Co-Presidents

    Matthew Pereira..Vice President

    Debbie Lui........Secretary

    Melissa Yardeni.......Treasurer

    Laura Kahn.....Historian

     

    1998/99

    Melissa Yardeni and Matthew Pereira .....Co-Presidents

    Alex Segal.........Vice President

    Charles Cadieu........Secretary

    Sean-Avram Carpenter.......Treasurer

    Jessica Myers......Historian

     

    1999/2000

    Alex Segal and Charles Cadieu .....Co-Presidents

    Danah Albaum and Yumi Sagiuchi.........Vice Presidents

    Amy Katz........Secretary

    Michael Irani.......Treasurer

    Matthew Henick......Historian

    Kerry Cooperman and Daniel Bassiri.........S.O. Representatives

     

    2000/2001

    Yumi Sagiuchi and Danah Albaum .....Co-Presidents

    Amy Katz, Gabrielle Sykoff and  Matthew Henick .........Vice Presidents

    Kerry Cooperman ........Secretary

    Michael Irani .......Treasurer

    Greer Ferguson and Lauren-Sarah Carpenter ......Historians

    Sean Sperber, Rebecca Gordon .........S.O. Representatives

     

    2001/2002

    Greer Ferguson and Lauren-Sarah Carpenter .....Co-Presidents

    Craig Convissar  .........Vice President

    Rebecca Gordon........Secretary

    Kerry Cooperman Ian Cadieu.......Treasurers

    Josh Goldman and David-Aaron Carpenter ......Historians

    Katie McNabb and Seth Shapiro .........S.O. Representatives

     

    2002/2003

    Joshua Goldman and David-Aaron Carpenter .....Co-Presidents

    Seth Bronheim and Seth Shapiro  .........Vice President

    Jenna Sykoff and Marisa Taney........Secretaries

    Genelle Taney.......Treasurer

    Robert Shames and Jonathan Birnbaum ......Historians

    Minjoo Na and Lisa Gary .........S.O. Representatives

     

    2003./2004

    David-Aaron Carpenter and Dana Sperber .....Co-Presidents

    Robert Shames and Seth Shapiro  .........Vice Presidents

    Jenna Sykoff........Secretary

    Marisa Taney.......Treasurer

    Minjoo Na and Lisa Gary ......Historians

    Gabrielle Aiuto, Sha-har Admoni and Jonathan Birnbaum.........S.O. Representatives

    Deputy Officers: David Gordon, Sara Choit,

    Sha-har Admoni

     

    2004/2005

    Dana Sperber..President

    Marisa Taney, Minjoo Na, Gabriel Pomerantz..Co-Presidents

    Sha-har Admoni and David Gordon..Vice Presidents

    Lisa Gary, Christopher Chen, Raphael Zack..Secretaries

    Juliana Taney, Yasmine Meyer..Treasurers

    Kathleen Rios, Sara Choit, Jessica Wu..Historians

    Julie Hersh, Laura Chen..S.O. Representatives

     

    2005/2006

    Jessica Wu, Juliana Taney, Gabriel Pomerantz..Co-Presidents

    Julie Hersh, Laura Chen..Vice Presidents

    Kathleen Rios, Laura Birnbaum..Secretaries

    Debbie Yee, Steven Chartan..Treasurers

    Jacqueline Tartell, Steven Cohen, Noa Albaum..Historians

    Daniel Navo, Julia Mann, Barry Dynkin..S.O. Representatives

     

    2006/2007

    Juliana Taney, Debbie Yee, Laura Birnbaum Co-Presidents

    Steven Cohen, Yoko Haga, Karen Lin  Vice Presidents

    Jordana Schacht-Levine, Nadav Levy, Jackie Tartell  Secretaries

    Karen Kupferberg, Eve Rotman  Treasurers

    Sari Levy, Jonathan Yousefzadeh, Susan Park  Historian

    Barry Dynkin, Jason Yousefzadeh, Sean Lee  S. O. Representatives

    Cole Diamond, Maya Hodes, Brian Bassiri  Deputy Officers

     

    2007/2008

    Presidents: Karen Lin, Karen Kupferberg, Steven Cohen, Yoko Haga

    Vice Presidents: Jonathan Yousefzadeh, Nadav Levy, Susan Park, Jordana Schacht-Levine

    Secretaries:  Sari Levy, Kyu Won Kim

    Treasurers: Kate Chartan,  Joan Lee

    Historians: Danny Katz, Harris Tartell, Cole Diamond

    SO Representatives:  Sam Panzer

     

    2008/09 Officers

    Presidents: Harris Tartell, Cole Diamond, Kyu Won Kim

    Vice Presidents: Sari Levy, Joan Lee, Kate Chartan

    SO Representative: Danny Katz,  Richard Goldring, Jessica Fogel, Mohit Mansukhani, Matthew Shore

    Treasurers: Justin Yousefzadeh, Soonsung Park, Ilana Pomerantz

    Secretaries: Sydney Rotman, Alex Yee, Jeremy Gilston, Maria Angelidis

    Historians: Tamar Panzer, Harry Chiang, Jenny Hersh

     

    2009/2010 Officers

    Presidents: Harris Tartell, Joan Lee, Matthew Shore, Richard Goldring

    Vice Presidents: Jeremy Gilston, Zoe Schacht-Levine, Sydney Rotman, Claire Leibowicz

    SO Representative: Danny Katz, Mohit Mansukhani,

    Treasurers: Soonsung Park, Matthew Peterson, Alison Freudman

    Secretaries: Alex Yee

    Historians: Jacob Mevorach, Eric Zhang

    2010/2011 Officers

    President: Matt Peterson

    Executive VP (In charge of Chapter of the Year File): Alison Freudman

    VP of Lincoln Center Relations: Claire Lebowicz

    VP for Pep Band and Community Service: Sydney Rotman

    VP of Vocal/Acting Activities: Laura Goldring

    VP of Music Organization: Maria Angelidis

    Music Organization Deputies: Arabelle Chafe, Timothy Park

    Head Treasurer: Soonsung Park

    Deputy Treasurers: Greg Pil, Simon Zhang

     

     

    2011/2012 Officers

    President: Matt Peterson

    Executive VP (In charge of Chapter of the Year File): Alison Freudman

    VP of Lincoln Center Relations: Claire Lebowicz

    VP of Vocal/Acting Activities: Laura Goldring

     

    2012/2013 Officers

    President: Blake Pittell

    VP-Leerone Hakami

    Secretary-Emily Gold

    Treasurer-David Elyaho

    Historian-Karishma Mansukhani

    SO rep: Blake Pittell

     

    2013/2014 Officers

    President: David Elyaho

    VP-Chris Angelidis

    Secretaries-Yulia Yeung, Emily Gold, Polina Pittell, Shaina Bakhshi

    Treasurer-Solomon Elyaho

    Historians-Brian Tehrani, Benjamin Lesser, Man Yung Hon, Cordelia Ding

    SO rep: David Elyaho

     

    2014/2015 Officers

    President: David Elyaho

    Co-VP-Yulia Yeung

    CO-Secretaries-Vanessa Kordmany, Lauren Goldsamt

    SO rep: David Elyaho

    Historian: Brian Tehrani

     

    2015/2016 Officers: President: Yulia Yueng; VP: Vanessa Kordmany, Lauren Goldsamt; Secretary: Judith Teboul; Treasurer: Joshua Nourilyelian; Motivation Speaker: Diana Kim; Historians: Elana Xu, Joshua Nourilyelian

     

    2016/2017 Officers:

    Zachary Lee, Vanessa Kordmany, Lauren Goldsamt, Co-Presidents

    Elana Xu, Keva Li, Isabel Yang, Co-VPs

    Michael Cohenmehr, Historian, Etan Sedaghatfar, Secretary

    Treasurer: Christopher Lu

     

    2017/2018 Officers:

    Co- Presidents Elana Xu, Keva Li, Isabel Yang

    Additional Berk Soykan, Christopher Lu, Amie Adjakple, Christopher Matos Suero, Daniel Itzkowitz, Aral Soykan, Michael Cohenmehr, Rachel You, Samuel Calto, Adam Tsou, Daniel Zeng, Kayla Yousefzadeh, Joshua Kim

     

    2018/2019 OFFICERS

    Co- President                           Molly Racsko

    Co- President                           Samuel Calto

    Co- President                           Christopher Lu

    Co- President                           Michael Cohenmehr

    VP for Web Scanning             Adam Tsou

    VP for Chap Year App           Amie Adjakple

    VP for Library System Transfer                                           Katherine Smolens

    VP for Woodwind Maintenacne                                           Madeline Yang

    VP for Brass Maintenance      Daniel Itzkowitz

    VP for Bass Maintentance       Alan Chau

    VP for Cello Maintenance       Daniel Choi

    VP for Video Recording System                                          Michael Cohenmehr

    VP for Viola Maintenance       Arabella Notar Francesco

    VP for Percussion Maintenance                                           Sabrina Schlusselberg

    VP for 218 Service                  Nina Phillips

    VP for Guidepost Articles       Omeed Tartak

    Treasurer                                 Daniel Zeng

    VP for Chapter Service           Kayla Yousefzadeh

    Public Relations Officer          Belle Lim

     

    2019/2020 Officers

    Madeline Yang                    Co-President

    Daniel Zeng                        Co-President

    Arabella Notar-Francesco    VP for Instrumental Music Library Excel File and Web Site

    Jonathan Moalemi               VP for maintenance of brass instruments

    Mark Xu                             VP for viola maintenance

    Matthew Xu                        VP for violin maintenance

    Nina Phillips                      VP for Instrumental Music Library Excel File and Web Site

    Elizabeth Margiloff              VP for viola maintenance

    Katherine Smolens              VP for Instrumental Music Library Excel File and Web Site

    Cheongjun Oh                     VP for French horn maintenance

    Daniel Choi                        VP for cello maintenance

    Hani Kang                          VP for string bass maintenance

    Sabrina Schlusselberg        VP for percussion maintenance

    Lauren Murphy                    VP for percussion maintenance

    Albert Jan                          VP for video recording system

    Gregory Leung                    VP for video recording system

    Preston Chan                      VP for brass maintenance

    Christine Tiong                   VP for INSTRUMENT IDENTIFICATION

    Christopher Yang                VP for Tri-M Dinner and Induction Ceremony Manager

     

    2020/2021

     

    President:
    Katherine Smolens  (tasks include Google Sheets spreadsheet FORMULAS and Instrumental Music Library Excel File )
    Arabella Notar-Francesco (tasks include Google Sheets spreadsheet FORMULAS)
    Daniel Choi (tasks include cello maintenance and daily tuning)
    Hani Kang (tasks include bass maintenance and daily tuning)
    Jonathan Moalemi (tasks include brass maintenance)
    Lauren Murphy (tasks include percussion assignments and percussion maintenance)
    Nina Phillips (tasks include Instrumental Music Library Excel File and Web Site)

    Vice President:
    Albert Jan  VP for Instrumental Music Library Excel File and Web Site and Video Recording System
    Cheongjun Oh VP for maintenance of brass instruments
    Christopher Yang VP for Tri-M Dinner and Induction Ceremony Manager
    Elizabeth Margiloff VP for viola maintenance and daily tuning
    Greg Leung VP for Video Recording System
    Jack Brenner- VP of euphoniums
    Christine Tiong VP for INSTRUMENT IDENTIFICATION
    Jonathan Kim VP for Instrumental Music Library Excel File and Web Site and Video Recording System
    Preston Chan  VP for maintenance of brass instruments
    Sabrina Schlusselberg VP for percussion maintenance
    Sahar Tartak  VP for Tri-M Dinner and Induction Ceremony Manager
    Lucy Liu VP for Tri-M Dinner and Induction Ceremony Manager
    Kevin Khadavi - VP for Tri-M Dinner and Induction Ceremony Manager