• NYSSMA All-State (1992 - 2017)

    Posted by JOSEPH RUTKOWSKI on 3/27/2018

    NYSSMA All State

    Find NYSSMA on the Internet:
    http://members.aol.com/nyssmanews(The School Music NEWS On-Line)
    www.fredonia.edu/nyssma (NYSSMA Home Page)

    The following students were selected from the John L. Miller-Great Neck North High School to participate in the New York State School Music Association All State Conference at the Concord Hotel (1992-1998) or the Eastman School of Music (1998- )
    (if you are visiting this web site and are an All State player or singer who is not listed, please email Mr. Rutkowski at jrutkowski@greatneck.k12.ny.us  so we can correct the error!)

    NYSSMA ALL STATE 1992-2019

     

    2019

    NYSSMA All State

    New York State School Music Association

    Alex Mousazedeh, Bass

    Madeline Yang, Flute

    Leeor Elias, Bass

    Ashely Schlusselberg, Soprano

     

    2018

    NAfME National Honors Ensemble

    National Association for Music Education

    Omeed Tartak, 12th grade, Euphonium, Band

     

    NAfME All Eastern Honors Ensemble

    National Association for Music Education

    Omeed Tartak, 12th grade, Euphonium, Band

     

    NYSSMA All State

    New York State School Music Association

    Daniel Zeng, 11th grade, Violin, Orchestra Alternate

    Joshua Rothbaum, 12th grade, Clarinet, Band

    Frederick Sion, 12th grade, Bass Clarinet, Band

    Frederick Sion, 12th grade, Contrabass Clarinet, Band

    Daniel Itzkowitz, 12th grade, French Horn, Band

     

    NYSSMA ALL STATE 2017

    Isabel Yang, Violin, String Orchestra

    Omeed Tartak, Euphonium, Wind Ensemble

    National Honors Chorus 2016

    Zachary Lee, Bass

    NYSSMA ALL STATE 2016

    Katie Tropp-Levy, Alto II Women’s Chorus

    Rachel Berkower, Violin, Alternate

    Zachary Lee, Flute Symphonic Band

    Ronald Li, Violin, Alternate

    Matthew Weinstein, Violin, Alternate

    Isabel Yang, Violin, Symphony Orchestra

    NYSSMA All State 2015

    New York State School Music Association

    Zachary Lee Bass II Mixed Chorus

    August Chen Violin Symphony Orchestra

    Casey Poon Tuba Wind Ensemble

    Weiyin Mimi Jiao Viola String Orchestra

    Benjamin Watson Clarinet Alternate

    Matthew Weinstein Violin Alternate

    Ronald Li Violin Alternate

     

    National Honors Ensembles

    Casey Poon Tuba Symphony Orchestra

    NYSSMA All State

    New York State School Music Association

    August Chen Violin Symphony Orchestra

    Solomon Elyaho Bass Clarinet Symphonic Band

    Emily Gold Cello String Orchestra

    Leerone Hakami Violin Symphony Orchestra

    Zachary Han Clarinet

    Man Yung Hon Alto Saxophone

    Casey Poon Tuba Wind Ensemble

    Benjamin Watson Clarinet Symphonic Band

    Ellen Xu Cello

     

     

    NYSSMA ALL STATE 1992-2014

    NYSSMA All State

    Find NYSSMA on the Internet:
    http://members.aol.com/nyssmanews(The School Music NEWS On-Line)
    www.fredonia.edu/nyssma (NYSSMA Home Page)

    The following students were selected from the John L. Miller-Great Neck North High School to participate in the New York State School Music Association All State Conference at the Concord Hotel (1992-1998) or the Eastman School of Music (1998- )
    (if you are visiting this web site and are an All State player or singer who is not listed, please email Mr. Rutkowski at JRutkowski@greatneck.k12.ny.us so we can correct the error!)

    Congratulations are in store for the following music students from North High for being selected for the very prestigious and very competitive All State Conference of 2014:

     

    August Chen              Violin                             Symphony Orchestra

    Solomon Elyaho         Bass Clarinet                 Symphonic Band

    Emily Gold                 Cello                               String Orchestra

    Leerone Hakami         Violin                             Symphony Orchestra

    Zachary Han               Clarinet                          Alternate

    Man Yung Hon           Alto Saxophone            Alternate

    Casey Poon                 Tuba                               Symphonic Band

    Benjamin Watson      Clarinet                          Symphonic Band

    Ellen Xu                      Cello                               Alternate

    Congratulations are in store for the following music students from North High for being selected for the very prestigious and very competitive All State Conference of 2013

    NYSSMA All State

    New York State School Music Association

    Richard Feder, Jazz Alto Sax grade 12

    Richard Feder, Voice Grade 12

    Lawrence Tan, Violin grade 12

    Emily Gold, Cello, grade 11

    Eric Wang, Violin, grade 11

    Leerone Hakami, Violin grade 11

    Spencer Poon, English Horn grade 11

    2011:

     

    12th grader Eric Zhang, Violin, Symphony Orchestra

    12th grader Sowoon Park, Flute, Alternate

    12th grader Claire Leibowicz, Oboe Symphony Band

    11th grader Matthew Kestenbaum, Bass, Mixed Chorus

    2010/2011 All State

    12th grader Harry Chiang, Violin, String Orchestra

    11th grader Eric Zhang, Violin, String Orchestra

     

    12th grader Maria Angelidis, flute, Alternate

    11th grader Alison Wang, viola, Alternate

    2009-2010 All-State
    12th grader Mohit Mansukhani, Cello, String Orchestra
    11th grader Harry Chiang, Violin, Symphony Orchestra
    12th grader Tais Szilagi, Soprano I, Women’s Chorus
    11th grader Monica Benhuri, Alto I, Women’s Chorus
    12th grader Zachary Goldman, Tenor I, Mixed Chorus
    12th grader Brian Offsey, Bass II, Alternate
    12th grader Jonathan Schneidman, Tenor II, Alternate

    2008-2009 All-State
    11th grader Jeremy Gilston, Tenor, Mixed Chorus
    11th grader Zachary Goldman, Tenor, Mixed Chorus
    11th grader Brian Offsey, Bass, Mixed Chorus
    11th grader Mohit Mansukhani, Cello, Alternate
    11th grader Jonathan Schneidman, Tenor, Alternate

    2007-2008 All-State
    12th grader Noa Albaum, CELLIST All State Symphony Orchestra
    12th grader Michael Chiang, VIOLINST All State String Orchestra
    12th grader Michael Chiang, VIOLIST All State String Orchestra
    11th grader Cole Diamond, CELLIST -ORCHESTRA
    12th grader Susan Park, FLUTIST-All State Symphonic Band
    12th grader Andrew Wotman, TENOR-CHORUS

    2006-2007 All-State
    NYSSMA All-State
    Julie Kerner, ALTO
    Michael Chiang, VIOLINIST
    Stepanie Aiuto, VIOLIST
    Noa Albaum, CELLIST
    Sean Lee, VIOLINST
    Laura Birnbaum, VIOLINIST
    Tiffany Teng, VIOLINIST
    Alexa Schles,  SOPRANO

    2005-2006
    Jessica Wu, flutist
    Gabriel Pomerantz, bassoonist
    Benjamin Kaplan, bass

    2004-2005
    Lisa Gary, jazz vocalist
    Dana Sperber, oboe
    Raphael Zack, clarinet
    Minjoo Na, cello
    Noah Dreiblatt, alto saxophone

    2003-2004
    David-Aaron Carpenter, violin
    Hanna Na, violin
    Gabrielle Aiuto, viola
    Dana Sperber, oboe
    Lisa Gary, jazz vocalist
    Daniel Frankel, tenor

    2002-2003
    David-Aaron Carpenter, violin
    Hanna Na, violin
    Gabrielle Aiuto, viola

    2001-2002
    Lauren-Sarah Carpenter, violin
    Rebecca Gordon, soprano E flat clarinet
    Sam Dillon, jazz tenor saxophone

    2000-2001
    Danah Albaum, cello
    Bianca Livi, soprano
    Sam Dillon, jazz tenor saxophone

    1999-2000
    Yumi Sagiuchi, violin
    Yumi Sagiuchi, viola
    Charles Cadieu, french horn
    Christina Hsieh, cello
    Bianca Livi, soprano

    1998-99
    Sean-Avram Carpenter, violin
    Meenah Kim, violin
    Joyce Sohn, violin
    Christina Hsieh, cello
    Alex Segal, cello

    1997-98
    Sean-Avram Carpenter, violin
    Michael McNabb, alto saxophone
    Matthew Pereira, tuba
    Richard Kwon, violin

    1996-97
    Michael McNabb, alto saxophone
    Leighna Kim, flute
    John Kang, violin
    Michael Bassik, baritone

    1995-96
    Michael Bosworth, clarinet

    1994-95
    Ronit Gilad, violin
    Michael Bosworth, clarinet
    Katherine Goldberg, flute
    Sarah Whitney, clarinet

    1993-94
    Ronit Gilad, violin
    Sarah Whitney, clarinet
    Katherine Goldberg, flute

    1992-93
    Benjamin Whitney, tenor

     

    NYSSMA All State

    Find NYSSMA on the Internet:
    http://members.aol.com/nyssmanews(The School Music NEWS On-Line)
    www.fredonia.edu/nyssma (NYSSMA Home Page)

    The following students were selected from the John L. Miller-Great Neck North High School to participate in the New York State School Music Association All State Conference at the Concord Hotel (1992-1998) or the Eastman School of Music (1998- )
    (if you are visiting this web site and are an All State player or singer who is not listed, please email Mr. Rutkowski at JRutkowski@greatneck.k12.ny.us so we can correct the error!)

    Congratulations are in store for the following music students from North High for being selected for the very prestigious and very competitive All State Conference of 2014:

     

    August Chen              Violin                             Symphony Orchestra

    Solomon Elyaho         Bass Clarinet                 Symphonic Band

    Emily Gold                 Cello                               String Orchestra

    Leerone Hakami         Violin                             Symphony Orchestra

    Zachary Han               Clarinet                          Alternate

    Man Yung Hon           Alto Saxophone            Alternate

    Casey Poon                 Tuba                               Symphonic Band

    Benjamin Watson      Clarinet                          Symphonic Band

    Ellen Xu                      Cello                               Alternate

    Congratulations are in store for the following music students from North High for being selected for the very prestigious and very competitive All State Conference of 2013

    NYSSMA All State

    New York State School Music Association

    Richard Feder, Jazz Alto Sax grade 12

    Richard Feder, Voice Grade 12

    Lawrence Tan, Violin grade 12

    Emily Gold, Cello, grade 11

    Eric Wang, Violin, grade 11

    Leerone Hakami, Violin grade 11

    Spencer Poon, English Horn grade 11

    2011:

     

    12th grader Eric Zhang, Violin, Symphony Orchestra

    12th grader Sowoon Park, Flute, Alternate

    12th grader Claire Leibowicz, Oboe Symphony Band

    11th grader Matthew Kestenbaum, Bass, Mixed Chorus

    2010/2011 All State

    12th grader Harry Chiang, Violin, String Orchestra

    11th grader Eric Zhang, Violin, String Orchestra

     

    12th grader Maria Angelidis, flute, Alternate

    11th grader Alison Wang, viola, Alternate

    2009-2010 All-State
    12th grader Mohit Mansukhani, Cello, String Orchestra
    11th grader Harry Chiang, Violin, Symphony Orchestra
    12th grader Tais Szilagi, Soprano I, Women’s Chorus
    11th grader Monica Benhuri, Alto I, Women’s Chorus
    12th grader Zachary Goldman, Tenor I, Mixed Chorus
    12th grader Brian Offsey, Bass II, Alternate
    12th grader Jonathan Schneidman, Tenor II, Alternate

    2008-2009 All-State
    11th grader Jeremy Gilston, Tenor, Mixed Chorus
    11th grader Zachary Goldman, Tenor, Mixed Chorus
    11th grader Brian Offsey, Bass, Mixed Chorus
    11th grader Mohit Mansukhani, Cello, Alternate
    11th grader Jonathan Schneidman, Tenor, Alternate

    2007-2008 All-State
    12th grader Noa Albaum, CELLIST All State Symphony Orchestra
    12th grader Michael Chiang, VIOLINST All State String Orchestra
    12th grader Michael Chiang, VIOLIST All State String Orchestra
    11th grader Cole Diamond, CELLIST -ORCHESTRA
    12th grader Susan Park, FLUTIST-All State Symphonic Band
    12th grader Andrew Wotman, TENOR-CHORUS

    2006-2007 All-State
    NYSSMA All-State
    Julie Kerner, ALTO
    Michael Chiang, VIOLINIST
    Stepanie Aiuto, VIOLIST
    Noa Albaum, CELLIST
    Sean Lee, VIOLINST
    Laura Birnbaum, VIOLINIST
    Tiffany Teng, VIOLINIST
    Alexa Schles,  SOPRANO

    2005-2006
    Jessica Wu, flutist
    Gabriel Pomerantz, bassoonist
    Benjamin Kaplan, bass

    2004-2005
    Lisa Gary, jazz vocalist
    Dana Sperber, oboe
    Raphael Zack, clarinet
    Minjoo Na, cello
    Noah Dreiblatt, alto saxophone

    2003-2004
    David-Aaron Carpenter, violin
    Hanna Na, violin
    Gabrielle Aiuto, viola
    Dana Sperber, oboe
    Lisa Gary, jazz vocalist
    Daniel Frankel, tenor

    2002-2003
    David-Aaron Carpenter, violin
    Hanna Na, violin
    Gabrielle Aiuto, viola

    2001-2002
    Lauren-Sarah Carpenter, violin
    Rebecca Gordon, soprano E flat clarinet
    Sam Dillon, jazz tenor saxophone

    2000-2001
    Danah Albaum, cello
    Bianca Livi, soprano
    Sam Dillon, jazz tenor saxophone

    1999-2000
    Yumi Sagiuchi, violin
    Yumi Sagiuchi, viola
    Charles Cadieu, french horn
    Christina Hsieh, cello
    Bianca Livi, soprano

    1998-99
    Sean-Avram Carpenter, violin
    Meenah Kim, violin
    Joyce Sohn, violin
    Christina Hsieh, cello
    Alex Segal, cello

    1997-98
    Sean-Avram Carpenter, violin
    Michael McNabb, alto saxophone
    Matthew Pereira, tuba
    Richard Kwon, violin

    1996-97
    Michael McNabb, alto saxophone
    Leighna Kim, flute
    John Kang, violin
    Michael Bassik, baritone

    1995-96
    Michael Bosworth, clarinet

    1994-95
    Ronit Gilad, violin
    Michael Bosworth, clarinet
    Katherine Goldberg, flute
    Sarah Whitney, clarinet

    1993-94
    Ronit Gilad, violin
    Sarah Whitney, clarinet
    Katherine Goldberg, flute

    1992-93
    Benjamin Whitney, tenor 

    Congratulations are in store for the following music students from North High for being selected for the very prestigious and very competitive All State Conference of 2014:

    August Chen                                                                                                     Violin                                                                                                                   Symphony Orchestra

    Solomon Elyaho                                                                                                 Bass Clarinet                                                                                                            Symphonic Band

    Emily Gold                                                                                                    Cello                                                                                                                    String Orchestra

    Leerone Hakami                                                                                                Violin                                                                                                                   Symphony Orchestra

    Zachary Han                                                                                                    Clarinet                                                                                                                 Alternate

    Man Yung Hon                                                                                                  Alto Saxophone                                                                                                          Alternate

    Casey Poon                                                                                                      Tuba                                                                                                                     Symphonic Band

    Benjamin Watson                                                                                               Clarinet                                                                                                                 Symphonic Band

    Ellen Xu                                                                                                        Cello                                                                                                                    Alternate

     

     

    included in this link should be scanned images of:

    the NYSSMA (New York School Music Association) logo

     

    Find NYSSMA on the Internet:

    http://members.aol.com/nyssmanews(The School Music NEWS On-Line)

    www.fredonia.edu/nyssma (NYSSMA Home Page)

     

     

    The following students were selected from the John L. Miller-Great Neck North High School to participate in the New York State School Music Association All State Conference at the Concord Hotel (1992-1998) or the Eastman School of Music (1998- )

    (if you are visiting this web site and are an All State player or singer who is not listed, please email Mr. Rutkowski at JRutkowski@greatneck.k12.ny.us so we can correct the error!)

     

    2010-2011 All-State

    12th grader Harry Chiang, Violin, String Orchestra

    11th grader Eric Zhang, Violin, String Orchestra

     

    12th grader Maria Angelidis, flute, Alternate

    11th grader Alison Wang, viola, Alternate

     

    2009-2010 All-State
    12th grader Mohit Mansukhani, Cello, String Orchestra
    11th grader Harry Chiang, Violin, Symphony Orchestra
    12th grader Tais Szilagi, Soprano I, Women’s Chorus
    11th grader Monica Benhuri, Alto I, Women’s Chorus
    12th grader Zachary Goldman, Tenor I, Mixed Chorus
    12th grader Brian Offsey, Bass II, Alternate
    12th grader Jonathan Schneidman, Tenor II, Alternate

    2008-2009 All-State
    11th grader Jeremy Gilston, Tenor, Mixed Chorus
    11th grader Zachary Goldman, Tenor, Mixed Chorus
    11th grader Brian Offsey, Bass, Mixed Chorus
    11th grader Mohit Mansukhani, Cello, Alternate
    11th grader Jonathan Schneidman, Tenor, Alternate

     

    2007-2008 All-State

     

    12th grader Noa Albaum, CELLIST All State Symphony Orchestra

    12th grader Michael Chiang, VIOLINST All State String Orchestra

    12th grader Michael Chiang, VIOLIST All State String Orchestra

    11th grader Cole Diamond, CELLIST -ORCHESTRA

    12th grader Susan Park, FLUTIST-All State Symphonic Band

    12th grader Andrew Wotman, TENOR-CHORUS

     

     

    2006-2007 All-State

     

    NYSSMA All-State

    Julie Kerner, ALTO

    Michael Chiang, VIOLINIST

    Stepanie Aiuto, VIOLIST

    Noa Albaum, CELLIST

    Sean Lee, VIOLINST

    Laura Birnbaum, VIOLINIST

    Tiffany Teng, VIOLINIST

    Alexa Schles,  SOPRANO

     

     

     

    2005-2006

    Jessica Wu, flutist

    Gabriel Pomerantz, bassoonist

    Benjamin Kaplan, bass

     

    2004-2005

    Lisa Gary, jazz vocalist

    Dana Sperber, oboe

    Raphael Zack, clarinet

    Minjoo Na, cello

    Noah Dreiblatt, alto saxophone

     

    2003-2004

    David-Aaron Carpenter, violin

    Hanna Na, violin

    Gabrielle Aiuto, viola

    Dana Sperber, oboe

    Lisa Gary, jazz vocalist

    Daniel Frankel, tenor

     

    2002-2003

    David-Aaron Carpenter, violin

    Hanna Na, violin

    Gabrielle Aiuto, viola

     

    2001-2002

    Lauren-Sarah Carpenter, violin

    Rebecca Gordon, soprano E flat clarinet

    Sam Dillon, jazz tenor saxophone

     

    2000-2001

    Danah Albaum, cello

    Bianca Livi, soprano

    Sam Dillon, jazz tenor saxophone

     

     

    1999-2000

    Yumi Sagiuchi, violin

    Yumi Sagiuchi, viola

    Charles Cadieu, french horn

    Christina Hsieh, cello

    Bianca Livi, soprano

     

    1998-99

    Sean-Avram Carpenter, violin

    Meenah Kim, violin

    Joyce Sohn, violin

    Christina Hsieh, cello

    Alex Segal, cello

     

    1997-98

    Sean-Avram Carpenter, violin

    Michael McNabb, alto saxophone

    Matthew Pereira, tuba

    Richard Kwon, violin

     

    1996-97

    Michael McNabb, alto saxophone

    Leighna Kim, flute

    John Kang, violin

    Michael Bassik, baritone

     

    1995-96

    Michael Bosworth, clarinet

     

    1994-95

    Ronit Gilad, violin

    Michael Bosworth, clarinet

    Katherine Goldberg, flute

    Sarah Whitney, clarinet

     

    1993-94

    Ronit Gilad, violin

    Sarah Whitney, clarinet

    Katherine Goldberg, flute

     

    1992-93

    Benjamin Whitney, tenor

     

    Comments (-1)

Recent

By Month